مي گويند شب قدر مانند نوروز است ؛ با اين تفاوت كه انسان در آغاز سال جديد و شروع زندگي اي نو نقشي ندارد اما در شب قدر ، خدا انسان را نيز در سرنوشت خود سهيم مي كند .

 يعني انسان مي تواند با خودش و خدايش خلوت كند و بخواهد از خدا كه دستان ياري اش را بگيرد ، هدايتش كند و شه راه و كوره راه را كه در اين برهوت غربت قابل تفكيك نيست ، نشانش دهد .

در برابر معبود بي همتايش اشك بريزد و با هر قطره گناهي را از دلش بزدايد .

 يادم مي آيد وقتي كوچك تر بودم ، معلممان پيش از شروع سال جديد برايمان صحبت مي كرد و

مي گفت با خود قرار بگذاريم كه تغيير كنيم . خصوصيات خوبمان را تقويت كنم و بدي هايمان را براي هميشه از بين ببريم .

 و ما چه خالصانه تغيير مي كرديم! ...

حال كه مثلا بزرگتر شده ايم ، هيچ كدام چنان عزم و اراده اي را نداريم . چه بسيار دفعات كه خواسته ايم كاري را نكنيم و حرفي را نزنيم ، اما باز ... باز هم همان مي شويم كه بوديم !

 گاهي اوقات ، دلم براي دوران پاك كودكي تنگ مي شود . غبطه مي خورم به آن زمان . غبطه

 مي خورم به شب هاي قدري كه با تمام وجود دعا مي كرديم و اشك مي ريختيم . غبطه مي خورم به بزرگي كوچكي ام و مغمومم از حقارتم در عين بزرگي !

 خجلم از اين همه سياهي . خجلم از توشه اي كه همه اش شده است اشك و حسرت و آه ! عرق شرم بر جبينم مي نشيند وقتي مي خواهم در برابر آن عظمت بي نهايت طلب بخشش كنم .

 مي ترسم ... مي ترسم خدا خسته شده باشد از اين همه آمدن ها و رفتن هايم !

آخر اگر قرار باشد آن محبوب آسماني را فقط چشم هاي پاك ببيند ، آلودگان و تر دامنان سر بر شانه كه بگذارند ؟!*...

*

سید مهدی شجاعی.مناجات

هانیه

/ 18 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Heaven Searcher

قبول دارم اما خدا برای امثال من ارحم الراحمين است والا اگه فقط برای سلمان و ابوذر و مالک و ... بود که ارحم الراحمين نبود که !

سيد محسن

به نام حضرت دوست . . خوشا به حال اونها که قدر اين میهمانی رحمت را درک کردند نه به اندازه قدر خودشون بلکه به اندازه قدر ميزبان مهربونش . . اين يکی دو شب باقی مونده برای همه دعا کنيد که همواره بر سر اين سفره باشيم. . . در پناه حضرت دوست

محمد پای بست

سلام. ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما، مقایسه زیبائی بود. خیلی خوشحال می شم با مشاهده مطلب (!!خدا یادش بخیر!!) کلبه این حقیر را هم نورانی بفرمائید.

حاج حميد

با سلام و عرض ادب خدمت شما خواهر بزرگوارم رمضان نيز گذشت و با همه خجستگى و مباركى‏اش به پايان رسید. گروهى به شب‏زنده‏دارى و تهجّد و « يارب يارب » شب‌ها و سحرگاهان انس گرفتند ، عده‏اى با دست‌هايى گشوده از نياز و دل‌هايى لرزان از خوف و خشيت الهى، چشم اميد به غفرانِ خداى غفار دوختند، جمعى هم در كاستن از لغزش‌ها و سبك كردن بار گناهان پرداختند، كسانى از اين يك ماه، براى يازده ماه ديگر توشه سلوك و نيروى عمل صالح برگرفتند. خوشا آنان كه اعمالشان مرضىّ نظر « مولا » قرار گرفت راستى ... ما از كدام گروه بودیم ؟! فرا رسيدن عيد فطر عيد عبوديت و بندگی رو به شما تبريک عرض می کنم يا علی مدد. التماس دعا

دختر ايران زمين(عاطفه)

سلام دوستای گلم! خوبین؟ ان شاال.. که خدا همیشه همراهمون باشه! بروز کردم. منتظر حضور سبزتان هستم! سربلند باشید و پایدار!

شاگردتان!

سلام ميرزاده ی عشقی..! می دونی؟ منم نمی دونم اما لابد شاعر می دونسته.. صد بار اگر توبه شکستی باز آی!.. هی..منم گاهی دلم برای خود کودکيم اونقدر تنگ ميشه که مثه يه نقطه گم ميشه!.. بگذريم! اسمانی باشی استاد بزرگوارم٬

عشق شجريان

سلام دوست گلم اگه بدونی چقدر خوشحالم بالاخره به ارزوی ديرينه ام رسيدم ديدار جانان منتظرت هستم تو وبلاگ

جناب کارگردان

سلام ... سلام ... نميدانم کداميک از شما عزيزان بود که به ما سر ميزد و شرمنده اش شديم اگر چه فرقی نميکند . ببخشيد . فعلا دوباره شروع کرديم تا ببينيم خدا چه ميخواهد من هنوز هم که هنوز است چند قطعه سنتی و ملی را با هيچ موسيقی غربی عوض نميکنم . اگر چه تعدادشان به اندازه انگشتان يکدستم بيشتر نيست .