هويت از دست رفته

در اين چند روز باقي مانده از تابستان مدام به اين فكر مي كنم كه با شروع سال تحصيلي دوباره بايد

موسيقي و سه تار و همه چيز را كنار گذاشت و با سر فرو رفت توي كتب درسي ! وقتي تنها شرط نواختن سه تار – بلند بودن ناخن انگشت سبابه –  با هزار دليل و مدرك براي مدرسه قابل قبول نيست چه مي شود كرد ؟ هرچه بگوييم كار ما جدي است و به هيچ وجه بهانه نمي آوريم ، سودي ندارد . مدرسه اي كه عالمش با اين بحث ها كاملا بيگانه است ، ديگر ...

بعضي مواقع با خود مي انديشم چرا من بايد ميان دوستانم تنها باشم ؟ چرا فقط من بايد به موسيقي اصيل علاقه مند باشم ؟

 مگر موسيقي اصيل ايراني جزئي از فرهنگ و هنرمان نيست ؟ چرا نسل امروز حتي نبايد نام استاد شجريان را بشناسدو در مقابل اسامي تمام خوانندگان امريكايي را از بر باشد ؟ چرا سيل جمعيت بايد روانه اركسترهاي غربي شوند؟ چرا مي خواهيم به خود بقبولانيم كه از يك اركستر غربي بيش از كنسرت موسيقي ايراني لذت مي بريم ؟

چرا ذائقه مان را خراب كرده ايم ؟!

 چطور زماني كه از تاريخ كشورمان مي پرسند با غرور از داريوش و كورش سخن مي گوييم ، اما وقتي پاي موسيقي به ميان مي آيد حرفي براي گفتن نداريم ؟ چطور معتقديم بايد بهترين كتاب ها را خواند و بهترين فيلم ها را ديد ، اما هر آهنگي كه دستمان رسيد و شاد بود را گوش مي دهيم ؟ اصلا من با همين حرف كه موسيقي ايراني غمگين است مشكل دارم . تمام اين نظرات ناشي از نداشتن شناخت است و مشكل بزرگ تر اينجاست كه جوان هاي امروزي اصلا حوصله كسب شناخت را ندارند ! علت ديگر هم ترويج غلط موسيقي ايراني از تلويزيون است .

 وقتي برنامه هاي موسيقي نيمه هاي شب يا ساعات كم بيننده پخش مي شوند مشخص است كه جوان تار را با گيتار و ني را با فلوت اشتباه مي گيرد . نسل امروز ما از هويت اصلي اش فراري است ! نمي خواهد حقيقت را بداند و ذهنش را پاك سازي كند . وقتي خواننده ای مانند محسن . ن مي شود پديده ي موسيقي عمق وخامت اوضاع مشخص است !

گاهي دوستان به من مي گفتند تو كه خارج از كشور بوده اي بايد آهنگ هاي آنجا را بشناسي . و من جدا نمي دانستم چه جوابي بدهم ! من كه در نه سالگي در خيال شجريان را گوش مي دادم و لطافت موسيقي ايراني را در وجودم حس مي كردم چطور مي توانستم به موسيقي اي كه اصلا موسيقي نبود علاقه مند شوم ؟

چه مي دانم . به قول سايه من چه گويم كه غريب است دلم در وطنم ...

هانیه

49.gif

 

/ 30 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حاج حميد

با سلام و عرض ادب خدمت شما خواهر بزرگوارم با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در اين ماه پر خير و برکت . از اينکه پس مدتها محددا ميزبان شما در کلبه محقر خود بودم خوشحالم . از اينکه محبت کرديد و با حضور سبز خود کلبه ما را منور کرديد صميمانه تشکر می کنم و انشالله باز هم شاهد حضور و راهنمايی شما در وبلاگم باشم . و در پاسخ به سوالی که مرقوم فرموده بوديد بايد عرض کنم بله . شما را در خاطر دارم و نوشته هاتون کماکان در ذهنم هست موفق و سربلند باشيد

آشنا ..

اميدوارم در شناخت ايران و ايرانی همان سرزمينی که پيامبر اکرم(ص) به جوانان آنان بشارت می داد ؛ پر شور و فعال تر عمل و همچنین تامل نماییم .. سپاسگزارم ! ..

mahsan

hanie jan bashe migi tanhaie? man koli harf daram ke to madrese behet migam darzemn in mah rozehaton ghabol bashe

محمدرضا پارسا

سلام دوست عزيزوبلاگ جالبی داريد اگه به من هم سر بزني خو شحال می شم

در میان هر سیب دانه ها محدود است در دل ِ هر دانه سیب ها نا محدود چیستانیست عجیب ! دانه باشیم نَه سیب ...

دختر ايران زمين(عاطفه)

سلام دوستای خوبم! خوبین؟ متاسفانه این چیزیه که خودشون باید بهش برسن و من و شما نمی تونیم کاری بکنیم ...چون به زور که نمی شه بهشون موسیقی سنتی رو اجبار کرد.. بروز کردم. منتظر حضور سبزتان هستم! سربلند باشید و پایدار!

فریادگر

با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی با خبر شدیم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد فیلم تخیلی و سراسر توهين آمیزبه فرهنگ جهاد و شهادت از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش نماید . لذا نظر به اینکه پخش این فیلم را توهینی به اهالی جبهه و جنگ و خانواده معظم شهدا و جانبازان و ایثار گران میدانیم و از طرفی پخش اين فيلم را هدر دادن بيت المال مي دانيم لذا از جنابعالی دعوت می کنیم به عنوان اعلام اعتراض به این اقدام صدا و سیما و به حکم دفاع از کيان غيرت و شرف شهدا ، رزمندگان و ايثارگران و جانبازان انقلاب اسلامي با پخش اين فيلم مخالفت نمايند . و پستی را در وبلاگ خود به این موضوع اختصاص دهید و مراتب را به ادرس http://faryaade-dell.blogfa.com وبلاگ فریاد دل که در همین رابطه راه اندازی شده اطلاع دهید تا نام شما در لیست معترضین قرار گیرد. با تشکر .

دوست من

سلام چه خبره .............؟ هنوز هيچی نشده تقو لق شد اينجا؟ اول ساله بابا............. مسائل اجتماعی را مهم تلقی فرمائيد من منتظر تون هستم بروزم