عيد همگی مبارک

هواللطيف

 

 norouz.jpg

 

يا مقلب القلوب والابصار

يا مدبر لليل والنهار

يا محول الحول و الا حوال

حول حالنا الی احسن الحال

 

در ادبـيـات فارسي جشن نوروز را، مانند بسياري ديگر از آيـيـن ها، رسم ها، فرهنگ ها و تمدن ها به نخستين پادشاهان نسبت مي دهند.  شاعران و نويسندگان قرن چهارم و پنجم هجري، چون فردوسي ،منوچهري، عنصري، بـيـروني، طبري، مسعـودي، مسکويه، گرديزي و بسياري ديگر که منبع تاريخي و اسطوره اي آنان بي گمان ادبـيـات پـيـش از اسلام بوده، نوروز و برگزاري جشن نوروز را از زمان پادشاهي جمشيد مي دانند، که تـنـها به چند نمونه و مورد اشاره مي شود : 

جهان انجمن شد بر تخت اوي 

              از آن بر شده فره بخت اوي

به جمشيد بر گوهر افشاندند   

            مر آن روز را روز نو خواندند

 

   سر سال نو هرمز فرودين                     بر آسوده از رنج تن، دل ز کين

به نوروز نو شاه گيتي فروز                   بر آن تخت بنشست فيروزروز

  بزرگان به شادي بياراستند                   مي و رود و رامشگران خواستند

 

صدرالدين عيني دربارهً برگزاري جشن نوروز در تاجيکستان و بخارا ( ازبکستان ) مي نويسد: ... به سبب اول بهار، در وقت به حرکت در آمدن تمام رستـني ها، راست آمدن اين عيد، طبـيـعت انسان هم به حرکت مي آيد. از اين جاست که تاجيکان مي گويند : " حمل، همه چيز در عمل ". در حقيقت اين عيد به حرکت آمدن کشت هاي غله، دانه و سر شدن ( آغاز ) کشت و کار و ديگر حاصلات زميني است که انسان را سير کرده و سبب بقاي حيات او مي شود.  وي در جاي ديگر مي گويد :   در بخارا " نوروز " را عيد ملي عموم فارسي زبانان است، بسيار حرمت مي کردند. حتي ملاي ديني به اين عيد که پيش از اسلاميت، عادت ملي بوده، بعد از مسلمان شدن هم مردم اين عيد را ترک نکرده بودند، رنگ ديني اسلامي داده، از وي فايده مي بردند. از آيت هاي قرآن هفت سلام نوشته به " غولونگ آب " که خوردن وي در نوروز از عادت هاي ملي بيـش تره بوده، تر کرده مي خوردند. ولي برگزاري شکوهمند و باورمند و همگاني اين جشن در دستگاه هاي حکومتي و سازمان هاي دولتي و غير دولتي و در بيـن همهً قشرها و گروه هاي اجتماعي، بي گمان، از ويژگي هاي ايران زمين است، که با وجود جنگ و ستيزها، شکست ها و دگرگوني هاي سياسي، اجتماعي، اعتقادي، علمي و فني، از روزگاران کهن پا بر جا مانده، و افزون بر آن به جامعه ها و فرهنگ هاي ديگر نيز راه يافته است؛ و در مقام مقايسه، امروز جامعـه و کشوري را با جشن و آيـيـن چندين روزه اي، که چنين همگاني و مورد احترام و باور خاص و عام، فقير و غني، کوچک و بزرگ و بالاخره شهري و روستايـي و عشايـري باشد، سراغ نداريم.

****

           سين ساغر بس بود ما را در اين نوروز روز

             گو نباشد هفت سين رندان دُرد آشام را

ميرزاده عشقي نيز در " نوروزي نامه " در اسلامبول در مسمطي براي آگاهي مردم آن ديار سروده : 

همه ايرانيان نوروز را از ياد بود کي

بپا سازند از مازندران تا شوش و ملک ری

بساط هفت سين چينند و بنشينند دور وی

 

****

 ساعت ۲۱ و ۵۵ دقيقه و ۳۵ ثانيه روز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۸۴ ....لحظه ی تحويل سال نو هست 04.gif

 

fish.gif

 

سال نو به همگی خوش بگذره..!

  

 

سنا

 

 

 

 

/ 50 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خاطراتچی

و امروز روز ملی خلیج فارس است: پیشنهاد ایروا برای بزرگداشت این روز توسط وب نویسان ایرانی http://www.irwa.blogfa.com/ و امروز روز ملی خلیج فارس است روزی که در آن با همت دلیران ایران زمین ، اشغالگران پرتغالي از خليج فارس اخراج شدند. برای زنده نگاهداشتن نام خلیج همیشه فارس پیشنهاد می کنیم که امروز ، تمامی وب نویسان ایرانی در اقدامی هماهنگ و سراسری ، مطلبی در بزرگداشت این روز در صفحه اول وب نوشت (وبلاگ) و یا وبگاه (وب سایت) خود قرار دهند. در این راستا می توان با استفاده از توان وب نویسان ایرانی خارج کشور ، مطالبی در زمینه این روز به زبان انگلیسی و حتی سایر زبان های زنده دنیا تهییه نمود وب نوشت گروهی ایروا )وب نوشت گروهی ایرانیان خارج کشور( نیز سعی می کند مطالب مفیدی در این زمینه جمع آوری و عرضه نماید پیوند های مرتبط: کاریکاتورهای خلیج فارس، درباره خلیج فارس ،فستیوال خلیج فارس http://www.irwa.blogfa.com/

سيمين

دوستای گلم ... هانیه و سنا ... نمی گيد دلمون براتون می تنگه! اومدم بگم که به يادتونم ... و هنوز منتظر تا برگردين!

عشق شجريان

سلام واقعا دلم براتون تنگ شده به خصوص برا شما ؛هانيه؛خانوم که هميشه به ؛اشک مهتاب؛سر ميزدی و نظر قشنگت رو تو کامنتا ميديدم. منتظرتون هستم.

آريانو فيوره - پرشين سينما

تارنمای «پرشين سينما» به روز شد : مژده به طرفداران ادبيات ايتاليا و ايتالو کاوينوِ ؛ کتاب «کلاغ آخر از همه می رسد» منتشر شد. پرشين سينما در پست جديد به معرفی اين کتاب می پردازد.

مسافر کوی دوست

شماها کجاييد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا دلمون براتون تنگ شده آخه ...

زمانه

فقط تائيد حرف های مسافر کوی دوست!

سيمين

سنا جونم ... هانيه خانوم گل ... نمی خواهيد برگرديد؟ باور کنيد اگه شما برگرديد قول ميدم که منم برگردم! دلم براتون يه ذره شده ... اندازه نقطه های اسمتون!

lorestani

سلام ، شعر بود وشور انگیز ، در بار گاه عشق شما بار یافتم دل را درین بهشت گرفتار یافتم با این که چهره های مجازی ندیدنیست شادم ازین که فرصت دیدار یافتم بی وفا ئی خوب نيست امدی بيا منتظر نوشته های زيبای شما در وبلاگم هستم ممنون دوباره میایم با سخنی در خور نوشتهای زیبایت (عاشق خدائی)

آسمون آبی خدا

رفيق بلند مرتبه دلمان بسی تنگیده!...حیف که انگشتان مبارکتان به کیبورد نمیرسه!...اون سنا هم که از تو بدتر!...بالاخره میبینم همدیگه رو دیگه!

جناب کارگردان

سلام . ببخشید که مدتیست پیدایمان نبود ولی ظاهرا سنا جان هم سر ما رفته ! با عرض پوزش از تعويض آدرس من .